1395/10/15 13:05

انواع ایمپلنت

One body implantایمپلنت ها با یک اتصال نر و ماده بهم متصل و توسط پیچ اتصال محکم می شوند .

ایمپلنت اینترنال یعنی اینکه قسمت MALE بر روی اباتمنت و قسمت  FEMALE بر روی فیکسچر قرار گرفته . امروزه بیشتر از این نوع ایمپلنت استفاده می شود چون این نوع میتواند استتیک بهتری داشته باشد .

فقط در قطرهای 3 میلیمتر و کمتر امکان ایجاد internal connection به دلیل قطر کم فیکسچر وجود ندارد زیرا باعث ضعیف شدن بدنه ایمپلنت می شود و به همین خاطر است که

در این قطر ازExternal Connection یا ایمپلنت یک تکه One body استفاده می شود.

b) One body implant

External Connection Implantدر این نوع ایمپلنت فیکسچر و آباتمنت یکپارچه است و زمان قالبگیری مثل تراش دندان تراشیده می شود و قالبگیری مستقیم انجام می شود.

c) External Connection Implant

Mini Implantیعنی اینکه قسمت MALE  بر روی فیکسچر و قسمت FEMALE بر روی اباتمنت قرار دارد و از آن جاییکه داخل ایمپلنت تراشیده نمی شود ایمپلنت از مقاومت بیشتری برخوردار است هنوز هم بعضی از متخصصین برای دندانهای مولر از این نوع ایمپلنت استفاده می کنند .

d) Mini Implant

به ایمپلنت با قطر کمتر از 3 میلیمتر مینی ایمپلنت گفته می شود که برای موارد موقتی استفاده می شود مثلا برای 6 ماه تا یکسال

به عنوان مثال زمانیکه جراحی Full Mouth انجام می دهیم ممکن است که لازم باشد برای شش ماه پروتز موقت به بیمار داده شود در این صورت می توان از دو یا سه مینی ایمپلنت استفاده کنیم تا یک دست دندان موقت برای بیمار ساخته شود و در زمانیکه ایمپلنتهای اصلی به بهره برداری می رسند مینی ایمپلنتها حذف شوند .

soft tissue levelهمچنین ایمپلنت ها می توانند bone level یا soft tissue level باشند .

ایمپلنت بن لول مماس با سطح کرست استخوان یا یک میلیمتر پایین تر از کرست قرار می گیرد و بعد از بستن کاور اسکرو لثه را روی آن سوچر می زنیم یا اینکه بجای کاور اسکرو هیلینگ آباتمنت می بندیم و لثه را دور هیلینگ اباتمنت سوچر می زنیم . حالت اول جراحی دو مرحله ای نام دارد و حالت دوم جراحی یک مرحله ای چون دیگر مرحله بستن هیلینگ اباتمنت بعد از جوش خوردن وجود ندارد و در روز اول ابنکار انجام شده است .

tishulمزایای ایمپلنت بن لول :

- لبه پروتز زیر لثه قرار میگیرد و پایه فلزی دیده نمی شود

- گیر غذایی وجود ندارد یا میزان آن کمتر است

ایمپلنت تیشو لول مماس با لثه قرار میگیرد قسمتی که درون استخوان وارد می شود بلاست شده و اسید شور است و قسمتی که در بین لثه میماند صیقلی یا Matching surface است .

bone levelمزایای ایمپلنت تیشو لول :

- محل اتصال آباتمنت با فیکسچر بیرون بافت استخوان ولثه است بنابراین تجمع باکتری در گپ بین فیکسچر آباتمنت به بافت استخوان و لثه آسیب نمی رساند .

- بهداشت محل اتصال فیکسچر آباتمنت بعلت دسترسی بهتر و آسانتر انجام می پذیرد .

معایب ایمپلنت تیشو لول :

EXTRAOSSEOUS- عدم زیبایی به علت اینکه طوق ایمپلنت دیده می شود .

- عدم امکان دفن کردن ایمپلنت و اجبار برای جراحی یک مرحله ای

در گذشته انواع دیگری از ایمپلنت وجود داشت که امروزه مورد استفاده قرار نمی گیرد ، از قبیل ایمپلنت های EXTRAOSSEOUS که به شکل زین اسبی روی کرست استخوانی قرار می گرفت .

نمونه دیگری از ایمپلنت های قدیمی INTRAOSSEOUS و بصورت FLAT بود که بصورت تیغه ای درون استخوان قرار می گرفت و قسمت هایی از آن از لثه خارج می شد که بر روی آن پروتز ساخته شود ، کاشت این نوع ایمپلنت با پیچیدگی هایی همراه بود .

        

منابع :نوشته شده توسط دکتر امیر عباس علیزاده
دکتر امیر عباس علیزاده

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به سایت سرشار کلینیک می باشد.